Skocz do zawartości

Zdjęcie

Leki - przydatność

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Cobra

Napisano 24 kwiecień 2013 07:37

Robiłam wczoraj porządek z lekami w domowej apteczce. Te, które mają date ważności starszą niż wczorajsza (czyli standardowo przeterminowane) spakowałam w torbe i dziś wywiozę do apteki bo u nas stoi skrzynka na takie leki.

Ale mam kilka leków, na których doczytałam na ulotce, że należy je wyrzucić po określonym czasie od otwarcia. W przypadku preparatów takich jak krople do nosa czy do oczu to jest okey, rozumiem to że dotykamy nimi do zainfekowanej skóry i trzeba je potem wywalić, ale analizując to nabyłam pewnych wątpliwości. Ja oczywiście wiem, że kupno co trzy miesiące leku za 50 zł, kórego nie zużyję w ciągu tych trzech miesięcy jest korzystne dla branży farmaceutycznej, ale niekoniecznie dla naszych kieszeni, więc pytanka mam:

1. czy naprawdę konieczne jest wyrzucenie butelki przechowywanej w ciemnosci, szczelnie zamkniętej preparatu np. Contrahist? Przecież nie ma on kontaktu ani ze śliną ani ze skórą, stoi w chłodzie, szczelnie zakrecony i w ciemności....? Co tam może sie zepsuć?! 

2. dlaczego w takim razie takich obostrzeń nie ma na każdym leku?

3. jakim cudem mam wiedzieć, które preparaty powinnam wywalić po jakim czasie od otwarcia, skoro taka informacja znajduje się na ulotce (którą łatwo się gubi/niszczy) a nie na butelce?

4. jakie rodzaje leków tak naprawdę MUSIMY wyrzucić po określonym czasie i dlaczego?

5. jakie rodzaje leków POWINNIŚMY wyrzucić po określonym czasie i dlaczego?

6. jakie rodzaje leków możemy używać aż do zużycia?

• 0

aniołek - 01.06.2008  :angel: , Izunia - 30.10.2009  :heart:  , Krzyś - 17.07.2014  :baby:  

- To są wargowie z Gundabad, dogonią cię w jednej chwili!
- A to króliki z Rhosgobel, więc niech próbują gonić....

#2 moonlight

Napisano 24 kwiecień 2013 11:02

w sumie dobre pytanie. Ja też często się zastanawiam, kiedy otworzyłam dany preparat. Np. tran można przez 3 miesiące od otwarcia butelki.

• 0

www.drogeria-ekologiczna.pl - zapraszam na eko-zakupy
Sprawdź aktualne PROMOCJE :gamer:

www.podpaski-wielorazowe.plzapraszam też tutaj :)

#3 buniaaa

Napisano 24 kwiecień 2013 11:56

niewiem dlaczego ale też słyszałam, że syropy mają jakiś termin do spożycia po otwarciu. Za każdym razem sobie obiecuję, że zapiszę datę otwarcia na opakowaniu i po przeczytaniu ulotki zaznaczę sobie po jakim czasie mam wyrzucić o ile wcześniej nie zużyje ofc  ale niestety to u mnie niesprawdza się i zazwyczaj co recepta wykupuje nowe.

• 0

Basia mama Bartosza (03.2006) i Olusia (09.2010)

moja wymianka

#4 Luthienna

Napisano 24 kwiecień 2013 12:02

ja miałam w marcu syrop wazny miesiąc od otwarcia - cos jest na rzeczy

• 0

Mężczyzna traktujący kobietę jak księżniczkę udowadnia, że był wychowywany przez królową.

#5 buniaaa

Napisano 24 kwiecień 2013 12:07

tak a antybiotyki mają chyba 10dni

znalazlam coś takiego http://www.farmacjai...o-spozycia.html

• 0

Basia mama Bartosza (03.2006) i Olusia (09.2010)

moja wymianka

#6 Cobra

Napisano 24 kwiecień 2013 14:37

no ale to dotyczy syropów jako takich czy jako formie spożywczej? i czy każdy syrop tak samo jest konserwowany? A co się stanie, jeśli podam syrop po tym czasie (zakłądając, ze sam syrop nie miał kontaktu z drobnoustrojami)?

tak a antybiotyki mają chyba 10dni

znalazlam coś takiego http://www.farmacjai...o-spozycia.html

• 0

aniołek - 01.06.2008  :angel: , Izunia - 30.10.2009  :heart:  , Krzyś - 17.07.2014  :baby:  

- To są wargowie z Gundabad, dogonią cię w jednej chwili!
- A to króliki z Rhosgobel, więc niech próbują gonić....

#7 kot.w.paski

Napisano 24 kwiecień 2013 19:26

temat rzeka, w wolnej chwili napiszę

• 0

#8 moonlight

Napisano 24 kwiecień 2013 20:23

temat rzeka, w wolnej chwili napiszę

czekamy niecierpliwie :)

• 0

www.drogeria-ekologiczna.pl - zapraszam na eko-zakupy
Sprawdź aktualne PROMOCJE :gamer:

www.podpaski-wielorazowe.plzapraszam też tutaj :)

#9 marika89

Napisano 24 kwiecień 2013 23:00

Leki terminują się, bo rozkładają się w nich różne substancje. Generalnie nie powinnym nam zaszkodzić, ale także nie pomogą.

• 0

#10 przemyslaw

Napisano 1 kwiecień 2017 11:17

A nie możecie po prostu zerknąć na opakowanie? Przecież takie informacje są tam zawsze zamieszczone - typowo dla konkretnego leku. Nie rozumiem, czemu niektórzy ludzie wyrzucają pudełka po lekach i instrukcje. Tam jest wiele ważnych informacji - jak chociażby tu: http://www.no-spa.pl...ostrego-brzucha

• 0

#11 MarcinPe

Napisano 21 wrzesień 2017 13:24

Raz na jakiś czas robię przegląd leków i wyrzucam przeterminowane. Syropu chyba jeszcze mi się nie zdarzyło wyrzucić. Najczęściej stosujemy całą rodziną http://levopront.pl/ i zawsze wychodzi przed czasem. 

• 0

#12 latina

Napisano 5 listopad 2019 10:35

Dokładnie, też mam taką taktykę. Raz na pół roku przeglądam swoją apteczkę pod względem jej zaopatrzenia, jak i właśnie dat przydatności. Generalnie kupuję tylko takie leki, które muszę zażywać. Ostatnio lekarz przepisał mi lek, o którym wiele cennych informacji znalazłam na Sintrom  ulotka . Na przeziębienia i inne dolegliwości staram się działać domowymi sposobami.  

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Skin Designed By Evanescence at IBSkin.com