Skocz do zawartości

Zdjęcie

Nauka w domu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#21 Cobra

Napisano 9 luty 2013 16:38

I bardzo doceniam indywidualizm tylko ciągle nie mam odpowiedzi na pytanie, co się stanie jeśli wszystkie dzieci zaczną być wychowywane na niebieskie ptaki co latają tam gdzie chcą i kiedy chcą?

Domowe czy indywidualne nauczanie ma sens wtedy gdy dotyczy pojedynczych przypadków: wspomnianych przez Timi zaburzeń czy jednostek wybitnych. Ale nie ogółu dzieci.

O szkole demokratycznej nie słyszałam. Chętnie o niej poczytam jak znajdę chwilkę wolną :-)
  • 0

aniołek - 01.06.2008  :angel: , Izunia - 30.10.2009  :heart:  , Krzyś - 17.07.2014  :baby:  

- To są wargowie z Gundabad, dogonią cię w jednej chwili!
- A to króliki z Rhosgobel, więc niech próbują gonić....

#22 Luthienna

Napisano 9 luty 2013 18:04

Brat przez długi czas nie był zainteresowany związkiem ( dużo uczył się, rozwijał pasje, podróżował). Obecnie jest z bardzo przyjemną dziewczyną. To jest jego życie, nie wnikam jakimi ścieżkami będzie podążał :) Jest odważnym młodym mężczyzną :) Jego charakter też nie powoduje że jest niepełnowartościowym pracownikiem. Nie wiadomo tez czy nie umie pracować w grupie. Moze umie ale nie chce. Wykształcił się tak jak chciał i robi to co chciał robić i to jest piekne :)

Również nie zamierzam generalizować, że szkoły są gruntu złe. Ja swoją wspominam dobrze, tylko że ja umiałam sie wpasować w realia, więc było mi łatwiej. Ale system jest zdecydowanie niedopracowany. Mich będzie chodził do szkoły to na pewno, ale byc może nie od początku. Tego jeszcze nie wiem.
Szukam rozwiązań. I nie koniecznie ze względu na indywidualizm, bo to w przypadku mojego małego jest jeszcze trudne do określenia. Raczej ze względu na ogromną wrażliwość.

No i nie rozumiem dlaczego maja podążac ścieżkami jakimi chcą? Program nauczania jest taki sam w szkole i ED. Raz na rok są egzaminy sprawdzające. Nauka w domu nie zrobi z nich niebieskich ptaków :hm:

Co do rzeszy indywidualistów. Moim zdaniem fala indywidualistów nas nie zaleje ;) W domu uczą się tez dzieci zupełnie przeciętne w dążeniach, bardzo społeczne - a różnica jest tylko taka że uczą się w domu zamiast w szkole.
Indywidualizm to był przykład ( i tylko i wyłącznie w kontekście osobowości, która wzięta pod linijkę i uśrednienie może nie miec szans się rozwijać czy ukierunkowywać w sposób naturalny a niestety wymuszony czyli nienaturalny). Taki samo przykładem są dzieci z ADHD, nieśmiałe czy wrażliwe.

A edukacja domowa to żadna nowość - kiedyś były guwernantki, które nie miały wyboru tego jakie dzieci ( z jakim charakterkiem) im przypadną pod edukacyjne skrzydla ;)
  • 0

Mężczyzna traktujący kobietę jak księżniczkę udowadnia, że był wychowywany przez królową.

#23 diabel

Napisano 10 luty 2013 14:26

Są dzieci, które w szkole się męczą.

Mówię o sobie - nienawidziłam szkoły od zawsze - wysiedzenie w ławce nie sprawiało mi w sumie aż takiego problemu. Dla mnie problemem była nuda.
Gadanie przez godzinę o tym, co można powiedzieć w 10 minut - ślamazarne tempo przekazywania wiedzy dostosowane do najsłabszych uczniów...
Ja się po prostu potwornie nudziłam i miałam świadomość straty czasu.

Stąd wagarowałam na potęgę :D

A teraz mam syna z ADHD - i on jest biedny, bo on fizycznie ma problem z wysiedzeniem w ławce. Pod koniec lekcji jest już myślami gdzie indziej i nie zapisuje prac domowych - mimo, że nauczyciele mają "nakaz" z poradni zapisywania mu prac domowych w zeszycie, nie robią tego - w efekcie Młody dostaje jedynki za ich niedopełnienie obowiązków - szlag mnie trafia. On wymaga innego podejścia niż większość klasy, więc jest pokrzywdzony. Nauczyciele nawet często nie wiedzą co to jest ADHD... czego tu od nich oczekiwać :( Jak chcą tylko odbębnić te swoje 18 godzin tygodniowo i zwiać do domu i na płatne ferie i wakacje :/ po co się wychylać i być dobrym nauczycielem...
Pani od informatyki pozwala dzieciom w 6 klasie całymi godzinami grać w gry sieciowe (nie uczy ani obsługi worda, ani excela - niczego co by było przydatne.
Na muzyce i plastyce oglądają filmy - często nieadekwatne do wieku, bo akurat któryś mądrala przyniesie film dla dorosłych (nie - na szczęście nie przyrodniczy, tylko np. oszukać przeznaczenie :/ )
Jestem w stanie nauczyć moje dziecko więcej, kiedy nie będzie mi w tym przeszkadzać znudzona kadra nauczycielska :/

Są sytuacje, że nauczanie domowe uchroni dziecko przed utratą wiary w siebie i ciągłą frustracją - ja taki przypadek mam.

I to nie jest tak, że dziecko potrzebuje szkolnej dżungli żeby odnaleźć się w późniejszym życiu - dla mnie szkoła jest uwsteczniająca, sorry - wszystkiego czego tam uczą można się nauczyć samemu - wystarczy chcieć i mieć warunki.

Ja nie odpuściłbym nauczycielom, nie robią łaski mają się stosować do zaleceń i tyle, jak skarga do dyrektora nie zadziała jest kuratorium, jak kuratorium to oleje jest tv, z leniwą lekarka w szpitalu miałem przejścia szybko wszystko zosytło wyprostowane z przeprosinami... można???
To wszystko są instytucje które czują się bezkarne w swoim działaniu, ale przy odrobinie wysiłku można zawalczyć o swoje w końcu płacąc podatki należy się to nam od państwa:)
  • 0

#24 yvona

Napisano 11 luty 2013 01:22

To wszystko są instytucje które czują się bezkarne w swoim działaniu, ale przy odrobinie wysiłku można zawalczyć o swoje w końcu płacąc podatki należy się to nam od państwa:)

Racja, racja. Znajoma w ten sposob doprowadzila do usuniecia konsula ze stanowiska ;)
Pewnie go przeniesli gdzies indziej, ale przynajmniej dostal nauczke. Moze ja tez w ten sposob powalcze. Tylko musze sie za to zabrac :D
  • 0

#25 Luthienna

Napisano 11 luty 2013 23:15

mam namiary na małżeństwo Budajczyków gdyby ktoś był zainteresowany. Służą pomocą :)

Zabieram się za czytanie o szkole demokratycznej.
Choć obawiam się, że to nie dla mnie. Przy tym jak roszczeniowi sa obecni rodzice, jak niechętni do jakiegokolwiek działania, z jak wygórowanymi pomyslami, które maja realizować ZA NICH inni ( piszę to z doświadczenia obecnie członka RR w przedszkolu oraz z przeszłości gdy robiłam w szkole praktyki) to ja bym dostała nerwicy jakbym coś miała demokratycznego ustalać....
  • 0

Mężczyzna traktujący kobietę jak księżniczkę udowadnia, że był wychowywany przez królową.

#26 yvona

Napisano 12 luty 2013 12:01

Oj, pamietam praktyki w szkole spolecznej (swoja droga, to tylko specyfika Pl, bo nijak tej spolecznej szkoly nie da sie przetlumaczyc na inne jezyki :D), gdzie rodzice i mlodziez uwazali, ze skoro placa, to nauczyciel ma im wiedze wlozyc do glowy bez wysilku, bez zadnych prac domowych i w ogole bez zaangazowania ze strony dziecka. Troche jak w "Tytusie Romku i A'tomku" gdzie wlewali olej do makowki przez lejek :P :P
  • 0

#27 Luthienna

Napisano 12 luty 2013 12:12

Kocham Tytusa :serce: dzięki za przypomnienie :)
  • 0

#28 yvona

Napisano 12 luty 2013 12:41

No, moja milosc rowniez ;)
Przytargalam z ostatnich wakacji w Polsce z pietnascie "tomikow" :D
  • 0

#29 Cobra

Napisano 12 luty 2013 12:50

to jeszcze go drukują? :O też go lubiłam, ale moje tomiki nie przetrwały kolejnych przeprowadzek :cry:
  • 0

aniołek - 01.06.2008  :angel: , Izunia - 30.10.2009  :heart:  , Krzyś - 17.07.2014  :baby:  

- To są wargowie z Gundabad, dogonią cię w jednej chwili!
- A to króliki z Rhosgobel, więc niech próbują gonić....

#30 yvona

Napisano 13 luty 2013 08:53

Tesco mialo na stanie chyba ze dwadziescia roznych tomikow, nowka funkiel ;)
  • 0

#31 Luthienna

Napisano 10 marzec 2013 12:15

a jednak?
http://www.facebook....13800742044891/
  • 0

#32 moonlight

Napisano 18 marzec 2013 13:32

a jednak?
http://www.facebook....13800742044891/

yhm, w Warszawie, w Poznaniu i chyba gdzieś nad morzem też ma być :D
  • 0

www.drogeria-ekologiczna.pl - zapraszam na eko-zakupy
Sprawdź aktualne PROMOCJE :gamer:

www.podpaski-wielorazowe.plzapraszam też tutaj :)

#33 moonlight

Napisano 21 maj 2013 22:57

Oglądam właśnie "Zakazaną edukację". Polecam! http://edukacjademokratyczna.pl/filmy

• 0

#34 yvona

Napisano 21 maj 2013 23:39

Ta szkole demokratyczna wspoltworzy jedna moja forumowa znajoma :)

Podobno jest szalone zainteresowanie, ale cholerka droga bedzie. Mniej zamozni beda mogli negocjowac czesne i w zamian za to udzielac sie w szkole inaczej, spolecznie :)

ED to nie dla mnie (tak w temacie), ja jestem bardzo niesystematyczna i malo egzekwujaca. Poza tym angielski to moj drugi jezyk, to raz, a dwa, ze matematyka i fizyka to u mnie roznie wyglada, sa dzialy spoko, a sa takie, ze ni huhu nie pojme - na dzien dzisiejszy :P

• 0

#35 Luthienna

Napisano 22 maj 2013 09:28

ja mam jeszcze rok i wciąż dumam, czy 3 lata w ED i do szkoły, czy od razu do szkoły społecznej lub montessori.

Albo 3 lata ED i potem do Demokratycznej. Demokratyczna za krótko bedzie na rynku bym mogła zaobserwować czy to jest dla nas czy nie. A ja nie lubię wchodzić na wczesniej niezbadane lub nie poobsewowane grunta.

ED przez 3 pierwsze lata mnie nie przeraża, bo tak na prawdę już teraz mamy do spokojnego zaliczenia pierwszą klasę :)

Natomiast od 4 klasy wiem, że nie podołam...

• 0

#36 moonlight

Napisano 22 maj 2013 09:40

Luth, oglądałaś filmy o demokratycznej? np. o Summerhill?

• 0

#37 Luthienna

Napisano 22 maj 2013 09:54

do dzisiaj czytałam, póki co sporo artykułów, ale wiesz...ja musze najpierw zobaczyć jak to sie przyjmie na polskim gruncie, w polskich realiach, czy mentalnością.

Coś co fajnie udalo się gdzieś, niekoniecznie musi idealnie funkcjonować tutaj niestety.

Dlatego sobie poobserwuję conajmniej 3 lata szkołę warszawską :)

• 0

#38 moonlight

Napisano 22 maj 2013 10:16

mam nadzieję, że w Polsce wyjdzie tak samo, jak na całym świecie :) Obserwuj :) Ja też będę obserwować Poznań :)

• 0

#39 paluch686

Napisano 16 maj 2017 21:11

Nauka w domu ma swoje plusy i minusy, ja na przykład miałem problemy z językiem obcym i często korzystałem z ich pomocy: http://lingbart.com....a-konsekutywne/ :)

• 0

#40 Redgard25

Napisano 22 maj 2017 12:02

według mnie najlpepiej mieć kontakt z dziećmi . a nie ograniczać ich w domu . 

• 0

Będziesz musiał nauczyć się chcieć.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Skin Designed By Evanescence at IBSkin.com